Łączna liczba wyświetleń

czwartek, 19 stycznia 2012

Początek czy kontynuacja


Wpis będzie początkiem nowego i kontynuacją starego. Spróbuję swoich sił na nowym miejscu. Będę się wkurzać, gubić, nic nie da się zrobić mechanicznie, trzeba uruchomić myślenie. Ale może to dobrze? Liczę na to, że szybko opanuję nowe. W każdym razie link do mojego starego bloga:
Michalinko- poprzedne miejsce blogowania

Zrobiłam przerwę w szalonym oglądaniu i czytam.
A.G. Roemmers "Powrót Młodego Księcia" - narrator przemierza Patagonię samochodem, w drodze spotyka wycieńczonego młodzieńca. Zabiera go ze sobą. W drodze prowadzą rozmowę o życiu, miłości, obowiązku, szczęściu, dorastaniu. Młodzieniec do mały książę ze znanej nam wszystkim książki. Wrócił na ziemię, aby odnaleźć swojego przyjaciela. To poetycka opowieść o wartościach w życiu, o tym, co niby wiemy, ale czasami o tym zapominamy. Trochę przeładowany mądrościami dialog czyta się jednak dobrze. I pozostawia nas z poczuciem, że warto sobie przypomnieć, co dla nas jest ważne, a za czym tylko pędzimy, bo tak nakazują moda, media, ogólny trend. Polecam.
Andreas Steinhöfel "Rico, Oskar i Głębocienie".


Gorąco polecam. Nie macie tej książki na półce. Koniecznie kupcie. Jest cudowna. Macie dziecko od 8 lat w górę, kupcie książkę. Nie macie dzieci, kupcie książkę. U nas w domu przeczytali ją wszyscy. I wszyscy są zachwyceni. To cudowna opowieść o inności, niepełnosprawności, niedostosowaniu, przyjaźni ubrana w intrygę kryminalną. Narratorem jest chłopiec, sam o sobie mówi, że jest " głęboko utalentowany". Pisze wakacyjny pamiętnik, co jakiś czas w ramce mamy jakieś trudne słowo, które sprawia trudność naszemu bohaterowi, zawsze wytłumaczone słownikowo z komentarzem narratora. Chcecie się dowiedzieć, dlaczego sąsiedzi pokłócili się jak jeden drugiemu nasikał na rabat? Przeczytajcie książkę. W książce są ukazane trudne wątki: śmierć ojca, brak matki, alkoholizm, opuszczona kobieta, homoseksualizm. Jak w życiu. Pełna humoru, ciętego dowcipu i mądrej głębi książka zasługuje na szczególne miejsce – miejsce gdzie jak najszybciej ją przeczytamy.


Suketu Mehta "Maximum City Bombaj"- to trudna opowieść o Bombaju. Suketu zaprzyjaźnia się ze swoimi bohaterami, których opisuje. Spotyka się z gangsterami, płatnymi zabójcami, tancerkami. Rozmawia z nimi, próbuje ich zrozumieć a następnie wszystko spisuje. To pełna uczuć opowieść o mieście, które ma wiele twarzy. Książka na wiele tygodni czytania, chyba, że ktoś jest w stanie pochłonąć ją mimo niebywałego ładunku emocjonalnego.


Stephen James, David Thomas "Dzikie stwory. Sztuka wychowania chłopców".
Jeśli macie syna, spodziewacie się syna, obcujecie, jako wychowawcy z chłopcami- polecam. Ja wyluzowałam, nie mam już zmartwień, że Lucjan ma ADHD, ze spokojem reaguję na gryzienie, plucie, działania niszczycielskie. Nie mam ochoty umawiać Młodego z laryngologiem jak 15 raz powtarzam ubierz się. A przede wszystkim nie powtarzam już 15 razy poleceń. Jestem szczęśliwsza.
To tyle, co przeczytałam. Na półce czeka jakieś 5 książek, w przechowalni w Merlinie czeka na wygraną w totka jakieś 60 pozycji.
No i nadal nikt mnie nie chce zatrudnić. Chyba musze ogłosić konkurs na pomysł własnego biznesu.

1 komentarz:

  1. no witaj, witaj :) jak tu miło i zielono i bez reklam. W kwestii ostatniego zdania wysłałam Ci wczoraj emaila :)

    OdpowiedzUsuń